Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Unii Europejskiej są formą pomocy dla osób, które mają pomysł na własny biznes i chcą otworzyć własną firmę. Coraz więcej ludzi mających problem ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy decyduje się na swoją działalność. Bezzwrotne środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej są często pozyskiwane poprzez dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Funduszy Europejskich UE, które mają na celu rozwój lokalnych przedsiębiorców. O tym kto może dostać dotacje unijne dla nowych firm, na co je można przeznaczyć oraz jak zdobyć jednorazowe środki na otwarcie firmy dowiesz się w tym artykule.
Jakie są zalety i wady prowadzenia własnej firmy pisaliśmy w artykule Zalety i wady prowadzenia własnego przedsiębiorstwa.
Czym są Fundusze Europejskie?
Organizacja międzynarodowa jaką jest Unia Europejska dysponuje budżetem, z którego finansowane są różne działania mające na celu zmniejszenie różnic pomiędzy państwami członkowskimi i ich regionami. Najbardziej popularnymi środkami uzyskiwanymi z unijnego budżetu są środki przeznaczane na rozwój przedsiębiorstw oraz walkę z bezrobociem. Z Funduszy Europejskich organizowane jest wiele przedsięwzięć, które umożliwiają znalezienie pracy lub założenie własnej firmy. W ramach tych działań finansowane są:
- indywidualny plan działania, który pomoże Ci w podjęciu odpowiednich kroków w celu znalezienia pracy
- doradztwo zawodowe, gdzie profesjonalny doradca zawodowy pomoże wybrać odpowiedni dla Ciebie zawód
- szkolenia, kursy zawodowe, studia podyplomowe
- staże i praktyki zawodowe
- dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Czym są dotacje na rozpoczęcie działalności z UE i dla kogo są przeznaczone?
Dotacje unijne na założenie firmy są przydzielane z Funduszy Europejskich i są najbardziej popularnym sposobem zewnętrznego finansowania na otwarcie działalności gospodarczej. Jednak ich pozyskanie wcale nie jest takie proste i dostępne dla każdego.
Dotacje z UE na rozpoczęcie działalności gospodarczej są formą pomocy dla osób, które chcą założyć własną firmę, udzielaną z Funduszy Europejskich. Co do zasady dotacje z Unii Europejskiej są bezzwrotne, co oznacza, że nie ulegają one spłatom tak jak w przypadku pożyczek, czy kredytów, ale w przypadku niewywiązania się z umowy mogą ulegać zwrotowi.
Kwota unijnej dotacji na rozpoczęcie własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej może wynieść nawet 40.000 zł.
Dotacje z Unii Europejskiej na podjęcie działalności są przeznaczone dla:
- osób, które nie ukończyły 30 lat, nie uczą się i nie pracują – po pierwsze zostanie przeprowadzona analiza Twojej sytuacji i na jej podstawie zostanie opracowany indywidualny plan działania. W ramach pomocy możesz otrzymać pomoc w znalezieniu pracy, doradztwo zawodowe, szkolenia i studia podyplomowe, staże i praktyki zawodowe, a także środki na rozpoczęcie działalności.
- osób, które ukończyły 30 lat i nie pracują – tutaj dodatkowe warunki uzyskania dofinansowania na otwarcie działalności mogą się różnić w zależności od województwa. Najczęściej wymagane jest wykazanie, że sytuacja zawodowa na danym rynku pracy nie jest łatwa. Pomoc jaką możesz otrzymać to szkolenia, doradztwo oraz pożyczka lub dotacja na założenie własnej firmy. Należy pamiętać, że w tej grupie uzyskanie bezzwrotnej dotacji nie jest możliwe dla każdego.
Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej są kierowane głównie do:
- bezrobotnych kobiet
- osób po 45 roku życia
- osób trwale bezrobotnych
- osób niepełnosprawnych
- osób z bardzo niskim wykształceniem
Informacje na temat dostępnych dotacji na założenie firmy z Unii Europejskiej możesz znaleźć w Powiatowym Urzędzie Pracy lub w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, jeżeli jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotną. Oprócz tego możesz również skontaktować się z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich, a aktualnie realizowane programy znajdziesz w Wyszukiwarce Dotacji dostępnej pod adresem http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka
Jak dostać dotacje unijne na rozpoczęcie działalności?
Zanim zaczniesz się ubiegać o unijne środki na własny biznes, musisz się przygotować dokładnie opracowując pomysł planowanej działalności. Stosowne przygotowania musisz poczynić dużo wcześniej niż w dzień rozpoczęcia naboru wniosku.
- Pomysł na biznes
Aby rozpocząć przygotowania do podjęcia działalności gospodarczej pierwszym krokiem jaki musisz zrobić to zastanowienie się czy Twój pomysł ma szansę na rynku. Musisz dokładnie wiedzieć czym będziesz się zajmować. Pamiętaj, że pomysł na biznes, który wymyślisz tylko po to, aby uzyskać dotacje z UE, może nie przynieść oczekiwanego sukcesu i satysfakcji z prowadzonej działalności. Dofinansowanie ma być tylko wsparciem dla Twojego biznesu, a nie jego siłą napędową.
- Znalezienie projektu odpowiedniego dla siebie
Gdy masz już pomysł na biznes, chcesz go zrealizować i potrzebujesz do tego dofinansowanie z UE dla nowych firm, przede wszystkim musisz się zorientować jakie projekty są aktualnie realizowane w Twoim regionie lub województwie. Takie rozeznanie pozwoli Ci określić, czy jest skierowany dla Ciebie odpowiedni projekt.
Warto wiedzieć, że projekty unijne realizowane są często przez prywatne firmy, które wygrały konkurs na ich realizację.
Listę dostępnych projektów znajdziesz w specjalnej wyszukiwarce na stronie internetowej, do której link znajduje się powyżej. Przy każdym z nich określone zostało, dla kogo dany projekt został skierowany oraz jakie kryteria należy spełniać, aby możliwe było wzięcie w nim udziału. Więcej informacji o konkretnym projekcie możesz uzyskać od konsultantów w Punktach Informacyjnych.
Uwaga! Sprawdzenie kryteriów udziału w danym projekcie jest kluczową sprawą w kwestii pozyskania środków unijnych na podjęcie działalności. Nie sugeruj się doświadczeniem innych osób z dotacjami unijnymi, ponieważ w każdym projekcie są inne kryteria i zasady ich udzielania.
- Skontaktowanie się z osobą lub instytucją realizującą projekt
Jeżeli znalazłeś już projekt odpowiedni dla siebie i jesteś pewny że chcesz i możesz wziąć w nim udział, to czas na skontaktowanie się z jego realizatorem. Kontakt, pod którym możemy zgłosić chęć udziału, zawsze podany jest przy danym ogłoszeniu projektu. Tam również możesz zadać pytania, na które odpowiedzi rozwieją Twoje wątpliwości. Często są również prowadzone otwarte spotkania dla osób zainteresowanych wzięciem udziału w projekcie i otrzymaniem dotacji na rozpoczęcie działalności.
Po powzięciu ostatecznej decyzji o chęci skorzystania z konkretnego projektu należy złożyć Formularz zgłoszeniowy, którego treść oraz ilość dokumentów potrzebnych do przystąpienia do projektu zależy od jego organizatora.
- Korzystaj z oferty projektu
Przyjęcie wniosku o udział w projekcie oznacza, że lada moment będziesz mógł wziąć udział w szkoleniach, które przygotują Cię do napisania biznesplanu, wypełnienia wniosku o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz nabycia nowych umiejętności, które oferuje dany program. Dzięki towarzyszącym szkoleniom pozyskasz przydatne informacje na temat marketingu, przedsiębiorczości oraz tego gdzie i jak reklamować firmę.
Szkolenia są na tyle przydatne, że nauczysz się tego, z czym do tej pory nie miałeś do czynienia. Jak najlepsze przygotowanie do podjęcia własnej działalności zwiększy Twoje szanse w osiągnięciu sukcesu.
- Opracuj biznesplan
Dobrze sporządzony biznesplan jest kluczem do pozyskania dotacji z UE, ponieważ głównie to on będzie oceniany przez zewnętrzną Komisję Oceny Wniosków.
Biznesplan należy skonsultować na spotkaniach z indywidualnym doradcą. Taka konsultacja jest przydatna szczególnie wtedy, gdy nie jesteś pewny czy wszystko jest poprawne. Jest to ważne, ponieważ w razie błędów będziesz miał możliwość ich skorygowania. Minimalizujesz w ten sposób ryzyko odrzucenia wniosku przez formalne błędy.
- Wkład własny
Zanim zaczniesz starać się o dotację unijną na rozpoczęcie działalności gospodarczej, musisz wiedzieć, że każdy projekt, który jest współfinansowany ze środków unijnych nie jest finansowany przez Unię Europejską w całości. Każdy ubiegający się o przyznanie dotacji powinien mieć wkład własny.
Poziom wkładu własnego zależy głównie od rodzaju projektu. Te, które mają w swoim założeniu generowanie zysku, z reguły dostają większe dofinansowanie i potrzebują mniejszego wkładu własnego. Istotne jest to, że wkładu własnego nie muszą stanowić środki finansowe, które masz na swoim koncie. Możliwe jest skorzystanie z kredytu lub pożyczki.
- Wypełnienie wniosku o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Unii Europejskiej
Z pozoru wypełnienie formularza jest proste. Ale dokładniej wczytując się w pola do wypełnienia, może okazać się, że używane w nim słownictwo jest niezrozumiałe dla przeciętnego człowieka. Wniosek o przyznanie środków unijnych, wraz z instrukcją jego wypełnienia, najczęściej dostępny jest na stronie internetowej danego programu. Ważne jest to, że nie ma jednego ogólnego wzoru formularza. W zależności od programu, w którym bierzemy udział, będą się one różniły pewnymi elementami.
Od momentu złożenia wniosku zostaje Ci tylko czekać na decyzję Komisji Oceny Wniosków. Czas rozpatrywania wniosku jest różny – może to trwać nawet 3 miesiące.
Myślisz o założeniu własnej firmy?
Założenie własnej firmy to dobre rozwiązanie, ale jaką formę działalności wybrać i jak załatwić formalności? Jeśli w głowie zaświta Ci pomysł rozpoczęcia swojego biznesu, zapraszamy na spotkanie z naszymi ekspertami, którzy razem z Tobą usiądą i przekalkulują, czy to będzie dla Ciebie na pewno dobra decyzja oraz na co się zdecydować. Chłodny bilans zysków i strat powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. W dalszym kroku pomagamy w wyborze formy prowadzenia formy oraz we wszystkich formalnościach.