W poprzednim artykule przedstawiliśmy, jakie zmiany zaszły w ogólnych zasadach postępowania administracyjnego od początku czerwca (Nowelizacja KPA 2017- nowe zasady jako podstawa do zaskarżenia decyzji adminitracyjnej). Dzisiaj przybliżymy równie istotne zagadnienie jakim jest instytucja ponaglenia, czyli nowy środek zaskarżenia w postępowaniu administracyjnym.
Ile czasu ma organ administracji na prowadzenie postępowania?
Kwestią bardzo ważną, od której należy zacząć jest ustalenie ile właściwie czasu ma organ na załatwienie naszej sprawy. Zgodnie z ustawą, przede wszystkim, powinien on załatwić sprawę bez zbędnej zwłoki. Co to oznacza? Musi to nastąpić zgodnie z zasadą szybkości postępowania. Zasadniczo, nasza sprawa powinna zostać załatwiona nie później niż w ciągu miesiąca, a przy sprawach szczególnie skomplikowanych nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Ponadto, przepisy szczególne mogą wyznaczać odmienne terminy dla poszczególnych spraw.
Czym zatem jest bezczynność organu?
Dotychczas bezczynność organu nie miała swojej definicji w kodeksie postępowania administracyjnego. Nowelizacja, wraz z początkiem czerwca jasno określiła, co należy rozumieć pod tym pojęciem. Zgodnie z ustawą, bezczynność organu należy rozumieć jako niezałatwienie przez organ sprawy w określonym przepisami terminie.
Jak należy rozumieć przewlekłość?
Przewlekłość ma miejsce wtedy, gdy organ prowadzi postępowanie dłużej, niż jest to potrzebne do załatwienia sprawy. Będzie to sytuacja, w której organ formalnie nie przekracza ustawowego terminu, ale wykonuje czynności dłużej niż jest to konieczne w świetle zasady szybkości postępowania. Będzie to miało na przykład miejsce, gdy wykonuje czynności, które są zupełnie niepotrzebne dla załatwienia naszej sprawy.
Co możemy zrobić w przypadku bezczynności lub przewlekłości postępowania?
Obecnie mamy możliwość wniesienia ponaglenia. Co to oznacza? W sytuacji, gdy organ przekroczył termin na załatwienie naszej sprawy albo prowadzi ją opieszale, możemy złożyć pismo ponaglające, które rozpatruje wyższy organ nad tym, który załatwia naszą sprawę. Należy je uzasadnić, czyli wskazać dlaczego uważamy, że postępowanie trwa zbyt długo. Organ ma 7 dni na jego rozpoznanie. Ponadto, w każdym przypadku, gdy przedłuża on załatwianie naszej sprawy ma obowiązek poinformować nas o tym, wskazać nowy termin na załatwienie sprawy oraz pouczyć o możliwości wniesienia ponaglenia.
Warto wiedzieć również, że aby złożyć skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego konieczne jest skorzystanie najpierw z pisma ponaglającego. Pamiętajmy także, że skargę taką można wnieść w każdym czasie po wniesieniu ponaglenia, a żeby to zrobić nie musimy czekać do rozpoznania przez organ ponaglenia.
Instytucja ponaglenia to tylko jedna z wielu zmian wprowadzonych nowelizacją kodeksu postępowania administracyjnego, która ma na celu przyspieszenie postępowania. Kwestią najistotniejszą w tym wszystkim jest to, jak zmiany te rzeczywiście wpłyną na szybkość postępowania, a o tym będziemy mogli się już niebawem przekonać.
Już wkrótce w kolejnym artkule: Nowelizacja KPA 2017 – milczące załatwienie sprawy jako narzędzie do przyspieszenia postępowania administracyjnego.