Jeśli masz już pomysł na biznes, podpowiemy Ci kiedy jaką spółkę wybrać. W poprzednim artykule pisaliśmy o spółce cywilnej, teraz pora na spółkę jawną. Przeczytaj i sprawdź czy ta forma działalności gospodarczej będzie odpowiednia do realizacji Twoich planów biznesowych.
Czym jest spółka jawna?
Spółka jawna to działalność gospodarcza zorganizowana i prowadzona w sposób ciągły. Spółka jawna jest spółką osobową. Może być utworzona przez osoby fizyczne i osoby prawne np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania (np. na podstawie umów) i może samodzielnie występować w sądzie.
Wspólnicy i ich odpowiedzialność
W zasadzie każdy wspólnik może reprezentować spółkę, chyba że wspólnicy umówią się inaczej. Wkłady wspólników są równe, więc mają oni równe prawo do udziału w zyskach i stratach spółki. Wspólnik ma też prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5 proc. od swojego udziału kapitałowego nawet, gdy spółka poniosła stratę. W spółce jawnej, w odróżnieniu od spółek kapitałowych, do wypłaty zysku nie jest niezbędne podjęcie przez wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłaty.
Wspólnicy odpowiadają solidarnie oraz subsydiarnie, czyli wierzyciel może zaspokoić się z majątku wspólnika tylko, gdy majątek spółki okaże się niewystarczający. Może, natomiast, wnieść powództwo przeciwko wspólnikowi, jeszcze zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.
Czym różni się spółka jawna od spółki cywilnej? Oto kilka zasadniczych różnic:
- spółka jawna sama jest przedsiębiorcą (w s. c. przedsiębiorcami są wspólnicy),
- występuje występować przed sądem i zaciągać zobowiązania we własnym imieniu ( w s. c. wspólnicy)
- rejestracja spółki jawnej podlega opłacie sądowej 500 zł oraz opodatkowaniu 0,5% od wartości wkładów (przy zakładaniu s.c zapłacisz tylko PCC)
- odpowiedzialność solidarna i subsydiarna wspólników (w s.c. wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem)
- w przypadku likwidacji należy przeprowadzić postępowanie likwidacyjne (w s.c. tylko zgłosić zakończenie działalności gospodarczej).
Co musisz wiedzieć o umowie?
Umowa spółki jawnej przybiera formę pisemną, bez jej zachowania będzie nieważna, a jej zmiana wymaga zgody wszystkich wspólników chyba, że w umowa spółki przewiduje inną formę. W umowie powinny znaleźć się następujące elementy:
- firmę spółki,
- siedzibę spółki,
- wkładów wspólników (w przypadku nieruchomości lub przedsiębiorstwa umowę należy sporządzić w formie aktu notarialnego)
- przedmiot działalności spółki,
- wspólny cel działalności oraz obowiązek współdziałania,
- na jaki czas zostaje założona.
Z jakich elementów składa się firma?
- nazwisko lub firmy wszystkich wspólników
- albo nazwisko lub firmy (nazwy) jednego/kilku wspólników
- koniecznie dodaj zwrot „spółka jawna”.
Rejestracja spółki
Spółkę jawną rejestruje się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) w sposób tradycyjny albo w sposób elektroniczny. Następnie, zgłasza się tzw. dane uzupełniające do urzędu skarbowego (formularz NIP-8). Nie musisz martwić się NIP i REGON, ponieważ są nadawane z automatu przy rejestracji spółki w KRS.O
Spółka jawna nie jest podatnikiem. Podatnikami są wspólnicy – płacą podatek dochodowy od osób fizycznych lub CIT, jeżeli wspólnikiem jest osoba prawna. Wybór opodatkowania według stawki liniowej PIT rozciąga się na wszystkie dochody z prowadzonej działalności. Spółka może być podatnikiem VAT.
Spółka jawna może rozliczać się według:
- książki przychodów i rozchodów
- ryczałtu ewidencjonowanego
- zasad pełnej księgowości (księgi rachunkowe)
Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości zachodzi wtedy, gdy: przychody netto spółki przekroczą 2 mln euro w danym roku lub gdy wspólnikiem w spółce jest osoba prawna (np. spółka z o.o.) niezależnie od wysokości osiąganych przychodów.
ZUS
Rejestrując spółkę jawną, nie składasz już żadnych dodatkowych zgłoszeń do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy ze wspólników opłaca składki na własne ubezpieczenia. W tym celu powinien zarejestrować się w ZUS-ie i przekazać do ZUS zgłoszenie siebie jako płatnika składek na formularzu ZUS ZFA (jeśli wspólnik prowadzi również odrębną działalność gospodarczą inną niż prowadzona w formie spółki) lub zgłosić siebie do ubezpieczeń jako osoba ubezpieczona – na formularzu ZUS ZUA (bądź jeśli podlegać będzie tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu – na formularzu ZUS ZZA).
WARTO WIEDZIEĆ!
Spółka jawna to idealny wybór dla wspólników np. z jednej branży, trudniących się działalnością o niewielkim stopniu ryzyka w małej lub średniej skali. Zaletami spółki jawnej są m.in. stosunkowo niskie koszty funkcjonowania w porównaniu do bardziej skomplikowanej formy działalności np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, możliwość prowadzenia prostej księgowości oraz możliwość (w pewnym zakresie) pokrycia wierzytelności majątkiem spółki. Brak wymogu posiadania minimalnego kapitału założycielskiego jest niewątpliwie dużym plusem.
Zainteresował Cię temat i chcesz założyć spółkę jawną? Chętnie pomożemy Ci w założeniu działalności gospodarczej oraz oferujemy stałą pomoc prawną w obsłudze spółki. Serdecznie zapraszamy do kontaktu pod numerem: 790 346 123